PRZEDSZKOLAKI ZE SŁONECZNEJ DOLINY ODWIEDZIŁY STRAŻAKÓW Z PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Jak od środka wygląda samochód strażacki, w co ubrani chodzą strażacy i jak głośno wyje strażacka syrena, to tylko nieliczne atrakcje jakie czekały na naszych przedszkolaków w środę 7 czerwca wjednostce Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenia, w których strażacy pełnią służbę i zapoznały się ze sprzętem znajdującym się w  jednostce. Jeden z strażaków ubrał się w specjalne ubranie, aby pokazać jak wygląda strażak podczas akcji ratowniczo- gaśniczej. Strażacy zaprezentowali również sprzęt pożarniczy, stanowiący wyposażenie jednostki oraz różnorodne wozy strażackie. Dzieci z entuzjazmem zasiadały za kierownicą, uczyły się jak korzystać z węża do gaszenia pożarów. Poznały bliżej zawód wykonywany w trudnych, zagrażających życiu sytuacjach. Celem naszej wycieczki było pokazanie jak ważną i odpowiedzialną rolę pełnią strażacy, dla zapewnienia bezpieczeństwa każdemu człowiekowi i poszerzenie  wiedzy na temat działalności straży pożarnej, która, jak się dowiedzieliśmy, uczestniczy w akcjach gaszenia pożarów, usuwania skutków wypadków, katastrof chemicznych i ekologicznych, nieszczęśliwych i nietypowych zdarzeń oraz klęsk  żywiołowych.    Wychowankowie przedszkola przypomnieli sobie także numery alarmowe 998 oraz 112.

To już kolejna edukacyjna przygoda przedszkolaków związana ze służbami ratowniczymi, gdyż w tym roku szkolnym dzieci uczestniczyły w Ewakuacji Próbnej w przedszkolu z udziałem  funkcjonariuszy Straży Pożarnej, a także  w prelekcjach z udziałem Policjanta i Strażnika Miejskiego. Wszystkie te spotkania stanowią element wychowania do bezpieczeństwa, jednego z ważniejszych obszarów w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Współczesny świat oprócz dobrodziejstw niesie ze sobą również mnóstwo niebezpieczeństw i zagrożeń. Każdego dnia narażone są na to małe dzieci. Dlatego też zdrowie i bezpieczeństwo młodego pokolenia stoi zawsze na pierwszym miejscu w edukacji przedszkolnej. Ważne jest aby dzieci od najmłodszych lat wyposażać w wiedzę oraz umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli już istnieją – w zdolność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Wielkie podziękowania składamy Strażakom  z Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej - Wirku  za życzliwe i gościnne przyjęcie.