W WAKACJE TEZ MIŁO W PRZEDSZKOLU - WAKACYJNY DYŻUR W SŁONECZNEJ DOLINIE

W naszym przedszkolu rok szkolny nie zakończył się jak zwykle w miesiącu czerwcu. W bieżącym roku odbywa się u nas dyżur wakacyjny, na który wraz z naszymi przedszkolakami, uczęszczają dzieci z innych rudzkich placówek. A oto kilka migawek i słów o tym, jak lipcowy dyżur przebiegał:

Wakacje w Słonecznej Dolinie to czas pełen przygód i wspaniałej zabawy. Nie wiemy, co to nuda!  Głównym celem  tegorocznych wakacji była dobra zabawa,  a plan  był na tyle odmienny od typowych zajęć przedszkolnych, że stwarzał dzieciom okazję do odkrywania nowych wartości, w której starsze dzieci opiekują się młodszymi, dzieci  z różnych przedszkoli nawiązują nowe relacje koleżeńskie i wzajemnie współdziałają  w zadaniach i zabawach, szanując  nawzajem siebie  oraz  swoje potrzeby. Każda zmiana przedszkola, nowa sala  i zabawki to dobry moment na integrację i naukę. Czas wakacji sprzyjał koleżeńskiej atmosferze. Każdego dnia opowiadaliśmy sobie o lecie i wakacyjnych zabawach oraz wyjazdach, podróżowaliśmy w wyobraźni, tańczyliśmy, uprawiali sport, a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy. Nieodłącznym elementem było ciągłe przypominanie zasad bezpieczeństwa, związanych z wakacyjnymi igraszkami.  Z rozmów wynikło, iż przedszkolaki tęsknią za słonkiem i odpoczynkiem od codziennych obowiązków. Niestety nie wszystkie dzieci mogą pozostać w domu  z rodzicami lub wyjechać na urlop. Na szczęście pogoda sprzyjało wyjściom poza przedszkole. Prawie codziennie spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.      Miłą niespodzianką okazała się także oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie wszystkie dzieci wzięły udział w wakacyjnych lekcjach bibliotecznych, za przygotowanie których serdecznie dziękujemy pani Danusi Korzec – pracownikowi biblioteki.

Zajęcia wakacyjne upływały w miłej atmosferze, a  dzieci relaksowały się dobrą zabawą, bo to dla nich najlepsza forma odpoczynku.

Porada dla rodziców.

W trosce o nasze Pociechy!

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że obecne czasy zmuszają wielu dorosłych do intensywnej pracy, czasami bez chwili odpoczynku, nawet podczas wakacji. W tym czasie kiedy rodzice ciężko pracują, ich pociechy na szczęście mogą znaleźć w dyżurującym przedszkolu. Nauczyciele przedszkoli starają się podczas wakacji zapewnić dzieciom takie formy rozrywki i zabaw, które pozwalają dzieciom odpocząć od codziennych zajęć i edukacji. Niestety, jak wynika z obserwacji „wakacyjny luz w przedszkolu” nie odciąży dzieci i nie da im pełnego wytchnienia i odpoczynku. Warto zrobić też swoim pociechom odpoczynek od przedszkola jako takiego, od codziennego wstawania, rutyny i nadmiaru emocji wynikających z ciągłego przebywania, w niestety, licznych grupach rówieśniczych. Po dzieciach także widać zmęczenie i znudzenie. One też chciałyby spędzić czas nieco inaczej. Może nie koniecznie na super atrakcyjnym wyjeździe, ale np. u babci, cioci czy po prostu z rodzicami w domu, którzy na pewno coś ciekawego i atrakcyjnego potrafią wymyślić, żeby zapełnić dziecku czas. Nasze dzieciaki też potrzebują wyciszenia i spokoju. Dlatego gorąco apelujemy do rodziców. Zróbcie dzieciom wakacje, nie zapełniajcie im tego cudownego letniego czasu tylko przedszkolem. Jeśli zdrowie psychiczne Waszych pociech jest dla Was ważne, (A POWINNO!) nie skazujcie ich tylko na przedszkole, które w czasie roku szkolnego, niewątpliwie jest najlepszą formą opieki, wychowania i edukacji i, w którym dzieci chętnie spędzają czas, ale podczas wakacji już nie koniecznie. Przedszkolakom też należy się odpoczynek!