WYCIECZKA REKREACYJNO- INTEGRACYJNA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

„Świat jest wspaniałą książką, z której Ci,

co nigdy nie oddalili się od domu,

przeczytali tylko jedną stronę”.

Św. Augustyn

11 czerwca nasze przedszkolaki pojechały na wycieczkę rekreacyjno – integracyjną do Kompleksu parkowego "Paprocany" w Tychach. Już od rana w przedszkolu trwały przygotowania. Panie nauczycielki udzielały ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa, obowiązujące podczas wycieczki. I wreszcie wybiła godzina 9.00. Wszystkie dzieci, panie nauczycielki, panie woźne i kucharki, na czele z panią dyrektor i wicedyrektor, wyruszyły w drogę! A na miejscu na nasze dzieciaki czekały już wspaniałe zjeżdżalnie, karuzele,  huśtawki i wiele innych atrakcji. Przedszkolaki bawiły się świetnie, każdy zwiedził wielki piracki statek, a także mógł pobawić się na innych urządzeniach. Przy wspaniałej, słonecznej pogodzie  dzieciaki podziwiały uroki pięknego parku, spacerując jego alejkami. Naszą wędrówkę po tyskich Paprocanach zakończyliśmy nad jeziorem, gdzie chłodna bryza pozwoliła na ochłonięcie od upału, jaki towarzyszył nam podczas wycieczki.  Nie zabrakło również długo wyczekiwanego pikniku, po wesołej zabawie nadszedł czas na przekąskę i pyszny deser lodowy. Wprawdzie nieco zmęczeni zabawami i wyczerpani upałem ale szczęśliwi, pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach wracaliśmy do przedszkola. I choć dbamy o to, aby każdy dzień  w naszym przedszkolu był na swój sposób interesujący, ten dzisiejszy niewątpliwie należał do jednego z najatrakcyjniejszych. Bowiem już sam wyjazd poza przedszkole i nieco inny charakter zajęć i zabaw, a także wspólne spędzanie czasu są dla dzieci wielką frajdą i wyzwalają w nich ogromne emocje i przeżycia.  Bezpośrednie poznawanie świata na wycieczkach, wzbogaca osobowość dziecka, rozwija pamięć i wyobraźnię, a przede wszystkim sprzyja trwalszemu zapamiętywaniu nowych treści, uczy radości bycia z innymi, odpowiedzialności i samodzielności. Wycieczki jako jedna z podstawowych form pracy wychowawczo-dydaktycznej i działalności krajoznawczo-turystycznej, odgrywają ważną rolę w kształtowaniu postaw dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje aspekt sprawnościowy i rekreacyjny wycieczek. Ruch na świeżym powietrzu wpływa dodatnio na wzrost i rozwój organizmu ludzkiego. Wspólne przebywanie jest doskonałym sposobem na integrację i przekazanie w warunkach zabawy wartości wychowawczych. Zatem bezsprzecznie możemy stwierdzić, że nasze pociechy na pewno się dziś nie nudziły.