ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI CZYLI EUROPEJSKI DZIEŃ W SŁONECZNEJ DOLINIE

26 kwietnia w przededniu świąt narodowych, wśród których jest także rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, obchodziliśmy Europejski Dzień. Jako że w tym roku przypada 20 rocznica tego wydarzenia, tegoroczne dni patriotyczne poświęcone były właśnie temu wydarzeniu. W pierwszej części naszej uroczystości z prezentacji multimedialnej przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda flaga Unii Europejskiej. Zapoznały się z hymnem – „Odą do radości”, oglądały mapę Europy, wyszukując na niej naszej ojczyzny. Poznały oficjalną maskotkę UE - Syriusza , a następnie uczestniczyły w inscenizacji słowno – muzycznej, przygotowanej przez dzieci z grupy SŁONECZEK pt. „Europę zwiedzamy wzdłuż i wszerz – możesz wyruszyć z nami, jeśli tylko chcesz!”. Dzięki europejskiej podróży ze Słoneczkami, mogliśmy poznać Czerwonego Kapturka z Niemiec, posłuchać jak śpiewa zespół ABBA ze Szwecji czy poczuć smak włoskiej pizzy. Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej. Na zakończenie były zagadki na temat wybranych państw Unii Europejskiej oraz odbył się krótki test ze znajomości flag. Nasze spotkanie przypieczętowaliśmy własnoręcznie wykonanym plakatem „Jestem Polakiem i Europejczykiem”. Naszemu Europejskiemu Dniu przewodziło hasło „Zjednoczeni w różnorodności”, którego po raz pierwszy użyto w 2000 roku, a oznacza ono, że zapewnienie dobrobytu i pokoju oraz ochrony bogactwa kultur, tradycji i języków narodowych jest możliwe tylko poprzez wspólne działania oraz szacunek i tolerancję względem siebie ale także i obywateli innych krajów. Przedszkolne obchody 20 rocznicy przystąpienia Polski do UE będą przebiegać w Słonecznej Dolinie w trzech etapach – pierwszy to Rodzinny Konkurs Plastyczny, drugim były dzisiejsze obchody Europejskiego Dnia, a całość zwieńczymy Przedszkolnym Festynem Rodzinnym, na który już dziś gorąco zapraszamy.