TĘCZA, TĘCZA, CZA CZA CZA….

Przy okazji zapoznania dzieci ze znanym przysłowiem „W marcu jak w garncu”, przedszkolaki z grupy Żabek poznały różne zjawiska pogodowe. Jednym z nich, które najbardziej je zaciekawiło była tęcza. Przy tej okazji wykonaliśmy eksperymenty i bawiliśmy się kolorami.  Jednym z doświadczeń jakie wykonaliśmy była „Tęcza na talerzu” . Do wykonania eksperymentu wykorzystaliśmy cukierki M&M’s i odrobinę ciepłej wody. Na białym talerzu wokół rantu ułożyliśmy cukierki w kształcie okręgu, które następnie zalaliśmy ciepłą wodą. Cukierki zaczęły puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment zrobił na dzieciach duże wrażenie. Drugim eksperymentem było „Malowanie na mleku”. Do przeprowadzenia eksperymentu wykorzystaliśmy mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, wykałaczki, talerz. Dzieci obserwowały jak barwniki w różnych kolorach rozpływają się mieszając ze sobą. Następnie zanurzyliśmy w mleku detergent (płyn do mycia naczyń) i przykładaliśmy go do powierzchni mleka. Kolory powoli mieszały się ze sobą, kołowały, wirowały, kręciły się dając piękne wzory, zmieniały się jak w kalejdoskopie. Żabki były zachwycone efektem końcowym.