BIEDRONKI UCZĄ SIĘ O WOLONTARIACIE

24 stycznia odwiedziła grupę Biedronek mama Oskara, która przygotowała dla dzieci zabawy i zadania związane z wolontariatem. Opowiedziała nam czym jest wolontariat (Wolontariat jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno- koleżeńsko- przyjacielskie), na czym polega praca wolontariusza i jakie mogą być formy wolontariatu, m.in. w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Szlachetnej Paczce, w schronisku dla zwierząt TOZ Fauna czy Kocińcu. Pani Kamila zadała dzieciom bardzo ważne pytanie, czy pomoc własnej babci czy dziadkowi jest wolontariatem? Otóż nie, bo jest to pomoc naszym bliskim członkom rodziny. Zastanawialiśmy się czy bezpłatna pomoc innym jest również pomocą bezinteresowną? Doszliśmy do wniosku że nie, ponieważ każdy kto pomaga innym uzyskuje liczne korzyści niematerialne: radość, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zdobywa wiedzę, doświadczenie, nowe umiejętności i coś, co jest w życiu każdego człowieka (małego i dorosłego) bardzo ważne - zyskuje nowych znajomych i przyjaciół. Dlatego warto pomagać i zostać wolontariuszem, tak jak nasz kolega Oskar, który również w tym roku jest wolontariuszem WOŚP.