CZYSTE RĘCE ZDROWIA WIĘCEJ - ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Dbałość o zdrowie dzieci, to jedno z zasadniczych zadań naszego przedszkola. Przekazując dzieciom wiedzę, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie  i wizerunek w społeczeństwie.  Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie, jest dbanie o higienę. Jednym ze sposobów realizacji tego zamierzenia był udział naszych podopiecznych w Światowym Dniu Mycia Rąk,  obchodzonym corocznie 15 października, a ustanowionym przez UNICEF w 2008 roku, jako akcję edukacyjną. Ze względu na zbieżność z Dniem Nauczyciela obchodziliśmy je nieco później - 17 października. Celem tegorocznych obchodów było zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem chorób, spowodowanych właśnie brakiem higieny rąk u dzieci oraz podkreślenie konieczności mycia rąk w wielu sytuacjach    w ciągu dnia. Wydarzenie to zapoczątkowane zostało ze względu na fakt, iż ludzie często chorują, a znaczna część występujących chorób wynika z braku higieny rąk. Tego dnia dzieci obejrzały scenkę o czarownicy Balbince, i jej wiecznie brudnych rękach,  dowiedziały się jak wyglądają zarazki osiadające na brudnych rękach, a także w jakich sytuacjach należy konieczne myć ręce, utrwalały również poszczególne etapy ich prawidłowego mycia. Wszystkie zajęcia i zabawy koncentrowały się wokół hasła Czyste ręce zdrowia więcej! i miały charakter samodzielnych działań dzieci, wspomaganych prezentacją multimedialną. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy w naszym przedszkolu będą mieć  czyste, lśniące i pachnące myłem ręce! Brawo!

Porady dla Rodziców

• Uczcie mycia od najmłodszych lat - Niech się to stanie nawykiem, a przy okazji niech nie będzie przykra koniecznością tylko fajna zabawą W tym celu można wymyślić historię o walce rycerzy z podstępnymi bakteriami, gdzie bronią będzie mydło i ciepła woda. Można również zaśpiewać razem z dzieckiem piosenkę, którą będzie nucić podczas mycia rączek .
  • Przypominajcie o myciu rak i wskazujcie na sytuacje w których jest to szczególnie konieczne – np. po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem itp.
  • Odpowiednio wyposażcie łazienkę w akcesoria dla dzieci – mydełko, własny ręczniczek, kolorową gąbeczkę i szczoteczkę do paznokci W wielu sklepach możemy zaleźć akcesoria przypominających kaczuszki, pingwinki czy bohaterów ulubionych bajek. Maluch z chęcią będzie korzystał z takich przyborów.
  • Wprowadzenie systemu nagród - Za każde umycie dłoni niech maluch dostaje żeton lub kolorową naklejkę. Pod koniec tygodnia otrzymuje drobny prezent. Dzieci uwielbiają tego rodzaju zabawy i z biegiem czasu same będą pamiętać, by myć ręce.
  • Sami także pamiętajcie o myciu rąk - Pamiętajmy, że my także powinniśmy to robić, gdyż dziecko bierze przykład właśnie z nas.